ایمپلنت فوری

همه چیز درباره ایمپلنت فوری و کاشت فوری دندان 2021

ایمپلنت فوری دندان در سال 2021 به مواردی مانند شرایط ایمپلنت فوری و یک روزه، مراحل ایمپلنت فوری و ماندگاری و طول عمر ایمپلنت یک روزه اشاره دارد. که در این مقاله به توضیح کامل این موارد می‌پردازیم.

ممکن است همه افراد در زندگی خود بی‌دندانی یا حداقل از دست دادن یک دندان را تجربه کرده باشند. در حال حاضر با توجه به پیشرفت علم و تکنولوژی در حوزه دندان پزشکی روش‌های مدرنی جایگزین بریج دندان و یا  استفاده از دندان مصنوعی شده‌اند.

از محبوب‌ترین روش‌هایی که در حال حاضر استفاده می‌شود روش ایمپلنت دندان فوری یا ایمپلنت یک روزه است. با استفاده از روش کاشت دندان فوری می‌توان ناحیه بی‌دندانی را به صورت کامل و دائمی پر نمود. ایمپلنت فوری دندان روشی است که برای انجام آن  نیاز به مدت زمان حداقل سه ماهه است.

در کاشت ایمپلنت در یک روز باید از تیتانیوم یا سرامیک زیرکونیا استفاده شود که این مواد مورد استفاده دارای زیست سازگاری بسیار بالایی است. کمتر افرادی هستند که بدن آن‌ها در پذیرش ایمپلنت دندان دچار حساسیت باشند.

ایمپلنت دارای انواع بسیار مختلفی است که محبوب‌ترین آن دندان ایمپلنت فوری یا ایمپلنت در یک جلسه است. افرادی که طاقت بی‌دندانی را ندارند بهتر است از روش ایمپلنت در یک روز استفاده کنند زیرا در این روش فرد بی‌دندانی را مدت زمان کمتری تحمل خواهد کرد.

از ایمپلنت دندان فوری  یا ایمپلنت دندان یک روزه برای پر کردن و جایگزین کردن دندان از دست رفته استفاده می‌شود. ممکن است برای شما این سوال پیش آید که ایمپلنت فوری چیست؟

در واقع ایمپلنت یک پایه‌ای از جنس تیتانیوم یا زیرکونیا است که عملکرد ریشه دندان را شبیه سازی می‌کند و باید درون استخوان فک قرار بگیرد. این پایه به صورت کاملا مستحکم درون استخوان فک قرار می‌گیرد و ظاهر آن بسیار شبیه به دندان طبیعی است.

تفاوت ایمپلنت سنتی و ایمپلنت یک روزه در این است که در ایمپلنت سنتی باید بیمار حداقل 3 الی 6 ماه مدت زمان جوش خوردن و پروسه درمان ایمپلنت را طی کند اما در ایمپلنت فوری یک روزه نیاز به انتظار نیست و زمانی که دندان شما کشیده می‌شود بلافاصله از ایمپلنت فوری دندان و یک تاج مصنوعی موقت استفاده می‌شود تا زیبایی دندان‌های شما از بین نرود.

قیمت کاشت فوری دندان نسبت به قیمت ایمپلنت سنتی بسیار بالاتر است زیرا هزینه تاج مصنوعی دندان که به صورت موقتی بر روی ایمپلنت باید قرار بگیرد بالا است. اگر قصد دارید یک کاشت ایمپلنت یک روزه موفق داشته باشید انتخاب مرکز دندان پزشکی لبخند پلاس را فراموش نکنید. با ما همراه باشید.

ایمپلنت فوری دندان

مطالبی که در این مقاله مطالعه خواهید کرد طبق سر فصل‌های زیر ارائه می‌گردد:

 • چه افرادی کاندید مناسبی برای ایمپلنت یک روزه هستند؟
 • کاشت ایمپلنت دندان فوری چگونه انجام می‌شود؟
 • آیا جراحی پیوند استخوان به همراه کاشت ایمپلنت فوری امکان‌پذیر است؟
 • میزان ماندگاری و طول عمر دندان ایمپلنت فوری
 • فاکتورهای مهم در کاشت ایمپلنت دندان یک روزه  

چه افرادی کاندید مناسبی برای ایمپلنت یک روزه هستند؟

برای آن که بتوانید یک کاشت ایمپلنت دندان فوری موفق داشته باشید بهتر است یک جلسه مشاوره با جراحان و متخصصان حرفه‌ای لبخند پلاس داشته باشید تا بهترین روش و بهترین زمان برای شما تعیین شود. پیش از آن که روش مناسب برای شما تعیین شود بهتر است برخی آزمایش‌های تخصصی را انجام دهید تا بهترین روش برای شما مشخص شود. 

همه افراد نمی‌توانند گزینه مناسبی برای کاشت ایمپلنت دندان یک روزه باشند. افرادی که دارای شرایط زیر باشند گزینه مناسبی برای کاشت ایمپلنت فوری به صورت یک روزه باشند. این شرایط عبارتند از:

 • در صورتی که زیبایی لبخند و چهره خود را از دست داده باشید و بخواهید بسیار سریع زیبایی و جذابیت لبخند و دندان‌هایتان و مهم‌ترین نکته عملکرد دندان‌هایتان به شما بازگردد.

 • در صورتی که تراکم استخوان‌های مخصوص ناحیه بی‌دندانی خوب و با کیفیت باشند می‌توانید گزینه مناسبی برای کاشت ایمپلنت یک روزه باشید. در غیر این صورت ابتدا باید عمل پیوند استخوان  و لیفت سینوس انجام دهید سپس اقدام به کاشت نمائید.

 • در صورتی که بافت دهانی و ساختار نرم دهان شما کاملا سالم باشد. در صورتی که به بیماری لثه یا بیماری مشابهی مبتلا باشید باید ابتدا درمان دهان و دندان‌های خود را آغاز کنید پس از آن می‌توانید اقدام به کاشت ایمپلنت فوری نمائید.

 • اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که به خوبی از دندان‌های خود مراقبت می کنند. اگر بهداشت دهان و دندان‌های خود را به خوبی رعایت می‌کنید و از آن‌ها به درستی مراقبت می‌کنید گزینه مناسبی برای کاشت فوری دندان هستید.

 • در صورتی می‌توانید از این روش استفاده نمائید که دچار بیماری های دندان قروچه یا ساییدن دندان‌های خود بهم نباشید. زیرا فشاری که به دندان‌ها در هنگام دندان قروچه رفتن وارد می‌شود باعث آسیب بسیار جدی به آن می‌شود.

 • اگر از داروهایی استفاده می‌کنید که باعث آسیب به رشد استخوانی شما می‌شود بهتر است تا پایان درمان کمی تحمل کنید و یا دیگر استفاده از این دارو ها قطع کنید تا کاندید مناسبی برای کاشت ایمپلنت فوری گردید.

 • افرادی که می‌خواهند از ایمپلنت یک روزه دندان استفاده کنند باید از سلامت عمومی به اندازه کافی برخوردار باشند. زیرا میزان سلامت عمومی بدن انسان می‌تواند تاثیر زیادی بر موفقیت کاشت ایمپلنت دندان فوری داشته باشد. بهتر است اگر داروهایی را استفاده می‌کنید که موجب کاهش سلامت عمومی بدن شما می‌شود و یا باعث ایجاد اختلال در سلامت بدن شما می‌شود آن را قطع کنید.

 • اگر نمی‌توانید از استعمال دخانیات و سیگار دست بکشید بهتر است ابتدا این عادت خود را ترک کنید سپس اقدام به کاشت یک روزه نمائید. زیرا استفاده از دخانیات می‌تواند تاثیر زیادی بر شکست ایمپلنت شما داشته باشد.

 • افرادی بهترین گزینه برای این نوع ایمپلنت در یک جلسه هستند که فک آن‌ها دچار تحلیل نشده باشد و نیاز به استفاده از روش‌هایی برای استخوان فک نداشته باشید در این صورت کاشت شما با عدم موفقیت روبرو می‌شود.

کاشت ایمپلنت دندان فوری

کاشت ایمپلنت دندان فوری چگونه انجام می‌شود؟

روند کاشت ایمپلنت دندان دقیقا مانند کاشت ایمپلنت دندان سنتی است و فقط در استفاده از تاج موقت با یک دیگر تفاوت دارند. هر دوی این روش‌ها باید به صورتی انجام شود که پایه ایمپلنت با استخوان فک به خوبی جوش خورده و پیوند مستحکمی داشته باشد.

در کاشت ایمپلنت یک روزه یک تاج مصنوعی دندان بلافاصله پس از نصب ایمپلنت درون استخوان فک باید بر روی آن سوار شود تا ظاهر دندان و زیبایی آن  از بین نرود.

اما در روش ایمپلنت سنتی فرد باید منتظر بماند تا تاج مصنوعی دندان که به صورت دائمی بر روی ایمپلنت قرار می‌گیرد آماده شود سپس بر روی دندان ایمپلنت شده سوار شود. در این مدت زمان که معمولا برای ایمپلنت سنتی 3 الی 6 ماه به طول می‌انجامد باید مراقبت‌های لازم و کافی صورت بگیرد  تا آسیبی به پایه ایمپلنت وارد نشود. 

برای آن که از ایمپلنت یک روزه استفاده شود باید قبل از هر اقدامی از یک عکس با استفاده از اشعه ایکس استفاده شود و یک عکس برداری از دهان و دندان‌ها انجام شود.

نتیجه‌ای که از این تست حاصل می‌شود می‌تواند پزشک را در تعیین ادامه پروسه درمان بسیار کمک کند. و همچنین به پزشک کمک می‌کند تا نحوه جراحی بیمار را به درستی و با درصد خطای بسیار کمی تعیین و اجرا کند.

در این پروسه درمانی ابتدا باید لثه بیمار به صورت کامل بی‌حس شود. ممکن است در صورت لزوم از بیهوشی برای اجرای این فرآیند درمانی استفاده شود. پس از آن که بیمار به درستی بی‌حس شد باید عمل کاشت ایمپلنت دندان آغاز شود.

معمولا دندان پزشک با استفاده از یک راهنما پایه ایمپلنت را درون استخوان فک کاشت می‌کند. کاشت ایمپلنت درون استخوان فک یک جراحی بسیار سریع است ولی مدت زمان زیادی برای جوش خوردن ایمپلنت با استخوان فک نیاز است.

در نهایت یک تاج مصنوعی دندان به صورت موقتی بر روی پایه سوار می‌شود که این تاج با استفاده از رایانه و طراحی کامپیوتری تهیه و نصب می‌شود. تقریبا 3 الی 6 ماه زمان نیاز است تا ایمپلنت به خوبی با استخوان فک جوش بخورد سپس تاج موقتی را برداشته و یک تاج دائمی بر روی ایمپلنت قرار می‌دهند.

ممکن است افرادی که برای ایمپلنت در یک جلسه اقدام می‌کنند دچار تحلیل لثه شده باشند که در این صورت نمی‌توانند بلافاصله از این روش استفاده کنند و باید جراحی‌های تکمیلی را ابتدا انجام داده سپس اقدام به انجام آن نمایند.

جراحی‌های تکمیلی که برای ایمپلنت دندان کاربرد دارد لیفت سینوس و پیوند استخوان است. توصیه می‌شود این جراحی‌ها پیش از انجام کاشت ایمپلنت انجام شود.

قیمت ایمپلنت دندان و کاشت دندان طبیعی یکی دیگر از مطالب مرتبط لبخند پلاس در این زمینه بوده که به طور کاملا دقیق و جامع در مورد قیمت ایمپلنت دندان و کاشت دندان طبیعی توضیح داده ایم.

آیا جراحی پیوند استخوان به همراه کاشت ایمپلنت فوری امکان‌پذیر است؟

بیماران بزرگ‌ترین دغدغه ای که دارند این است که مدت زمان بهبودی ایمپلنت و نصب تاج دندان برای آن‌ها نیازمند مدت زمان زیادی است. مخصوصا زمانی که قبل از کاشت ایمپلنت نیاز به درمان دیگری داشته باشند این مدت زمان درمان طولانی‌تر می‌شود.

اما در حال حاضر با توجه به پیشرفت علم و تکنولوژی در صورتی که نیاز به پیوند استخوان برای کاشت ایمپلنت دندان باشد دیگر نیاز به انجام آن قبل از کاشت نیست و می‌توان با توجه به شرایط عمومی و سلامت بیمار کاشت ایمپلنت و پیوند استخوان را به صورت همزمان انجام داد.

البته انجام این دو پروسه درمانی مهم با یکدیگر نیازمند مهارت، تجربه و تخصص پزشک است که بتواند به صورت صحیح آن را انجام دهد. در صورتی که بیمار محدودیتی برای ناحیه جراحی نداشته باشد می‌توان این دو را با یکدیگر انجام داد.

 در صورتی که نیاز باشد جراحی پیوند استخوان پیش از دندان ایمپلنت فوری انجام شود زمانی حدود 30 الی 60 روز نیاز است تا استخوان رشد و ترمیم شود. در صورتی که سلامت بدن فرد بالا باشد و محدودیتی برای ناحیه کاشت  این مدت زمان ممکن است کمتر از 40 روز سپری شود.

بهر حال هدف از کاشت ایمپلنت و پیوند استخوان این است که به صورت کامل باید ایمپلنت دندان به استخوان فک جوش بخورد. هرچه پایداری پایه کاشته شده در استخوان فک بیشتر باشد عمل کاشت و پیوند استخوان با کیفیت بهتری انجام می‌شود.

ایمپلنت‌ها اغلب پایه‌های تیتانیومی هستند که ظاهری شبیه به یک پیچ دارد که باید مانند ریشه دندان درون استخوان فک قرار بگیرد. استخوان فک انسان به دو صورت متراکم و متخلخل است و دارای بافت یکسانی نمی‌باشد.

افرادی هستند که دارای تراکم کمتری هستند و از نوع متخلخل هستند در این صورت همه فرضیه‌ها در رابطه با دندان ایمپلنت فوری دچار تحول می‌شود. به همین علت توصیه می‌شود که تمامی تست و آزمایش‌های لازم قبل از کاشت باید انجام شود.

کاشت ایمپلنت فوری دندان های از دست رفته

میزان ماندگاری و طول عمر ایمپلنت فوری

ایمپلنت دندان به مرور دچار سایش می‌شود اما این سایش ممکن است برای افراد مختلف متفاوت باشد. به صورت کلی اگر از ایمپلنت مراقبت کنید تقریبا 15 الی 20 سال برای شما دوام دارد. اما اگر از دهان و دندان‌های خود به درستی و به خوبی مراقبت کنید قطعا بیش از 20 سال برای شما عمر می‌کند.

ایمپلنت‌ها دچار پوسیدگی نمی‌شوند اما باید با استفاده از نخ دندان مخصوص ایمپلنت بهداشت آن را رعایت کنید، هر شش ماه یک بار به پزشک معالج خود مراجعه کنید تا دندان‌های مجاور ناحیه ایمپلنت دندان فوری دچار خرابی و پوسیدگی نشوند.

فاکتورهای مهم در کاشت ایمپلنت دندان یکروزه 

برای کاشت ایمپلنت به صورت یک روزه و فوری باید یکسری فاکتورهای مهم در نظر گرفته شود که این فاکتورها عبارتند از:

 • میزان عمق قرار گرفتن ایمپلنت درون استخوان فک بسیار حائز اهمیت است. کاشت ایمپلنت دندانی که عمیق درون استخوان فک قرار داده شود بسیار پایدار تر از ایمپلنتی است که در عمق کمتری از استخوان فک قرار می‌گیرد. هر اندازه استخوان و تراکم استخوانی بیشتر باشد قطعا تثبیت ایمپلنت درون استخوان فک به خوبی انجام می‌پذیرد.

 • نیروی کاشت تاثیر بسیار زیادی بر موفقیت دندان ایمپلنت فوری دارد. که اغلب اوقات به دندان‌های جلویی نیروی کمتری نسبت به دندان‌های عقبی وارد می‌شود به همین علت کاشت دندان‌های جلویی راحت‌تر از کاشت دندان‌های عقب انجام می‌شود. دندان‌های جلویی فشار کمتری هم نسبت به دندان‌های عقبی دارد. زیرا جویدن مواد غذایی معمولا با دندان‌های عقب انجام می‌شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا